Ciekawostki na Jarmarku Jakubowym

Jarmark Jakubowy łączy ze sobą tradycję oraz współczesność, to promocja bogactwa zasobów naturalnych, wyrobów rękodzielniczych, produktów unikatowych.

O wyjątkowości Jarmarku Jakubowego nie stanowią wyłącznie kolorowe stragany wypełnione tradycyjnymi wyrobami ale przede wszystkim fascynujący ludzie, koncerty muzyki folkowej, kapel ludowych, kuglarzy i rzemieślników.

Formuła Jarmarku Jakubowego nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarków organizowanych corocznie przy okazji świąt kościelnych, będących miejscem wymiany dóbr, ale również miejscem spotkań ludzi. Na naszym Jarmarku historia przeplata się ze współczesnością, wiedza spotyka się z zabawą, tradycja z awangardą.

 

WYBRANE ATRAKCJE JARMARKU JAKUBOWEGO

 

JARMARK REKODZIELNICZY

W Jarmarku weźmie udział około 300 wystawców, głównie z Polski, będzie również można rozsmakować się produktami z Bułgarii, Gruzji, Litwy, Ukrainy, Węgier. Jarmark to nie tylko handel, ale przede wszystkim prezentacja tradycji rękodzieła sztuki ludowej. Na straganach można będzie znaleźć min. rzeźbę z drewna, gliny, malarstwo ludowe, kosze z wikliny, haft, zabawkę ludową i wiele innych wyrobów.

Wśród bogatej oferty jarmarku odbędą się liczne warsztaty organizowane przez wystawców, między innymi: wypalanie ceramiki raku, pokazy garncarstwa, robienia kwiatów z maklesów, malowania na jedwabiu, dekupage, wikliniarstwo.

 

JARMARK EKOLOGICZNY

Zapraszamy do EKOstrefy WFOŚiGW na Jarmarku Jakubowym

Ekologia i świetna zabawa – mogą iść w parze! Już po raz trzeci podczas Jarmarku Jakubowego będzie działała EKOstrefa, przygotowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wszystko po to, by promować zachowania ekologiczne i życie w zgodzie z naturą.

Tradycyjnie – nie zabraknie ciekawych warsztatów, zabaw dla najmłodszych i możliwości wykazania się wiedzą z zakresu ekologii. W namiocie Funduszu będzie można zakręcić Kołem Wiedzy czy – przy pomocy tablic edukacyjnych – poznać gatunki zwierząt, ryb i drzew.

Konkursy i zabawy zorganizują także m. in. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Energii Odnawialnej w Ostoi, Stacja Brzegowa Uniwersytetu Szczecińskiego, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Zespół Parków Krajobrazowych w Szczecinie. Będzie można wziąć udział w warsztatach: z ochrony środowiska, a także ceramicznych, garncarskich czy z wyplatania wikliny.

Do EKOstrefy WFOŚiGW zapraszamy od piątku do niedzieli od 11:00 do 18:00. Partnerem Ekologicznym Jarmarku Jakubowego jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

 

Program warsztatów prowadzonych przez Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi

JARMARK JAKUBOWY – Szczecin, 

Informacje o Ośrodku:

logo ostojaOśrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi położony jest u granic Szczecina. Swoją siedzibę ma w zabytkowym, odrestaurowanym dworku, który otacza malowniczy park. Ośrodek zajmuje się popularyzacją technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz promowaniem postaw proekologicznych z naciskiem na racjonalne wykorzystanie energii. Prowadzi działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną w zakresie energii odnawialnej, z której korzystają naukowcy, studenci, placówki naukowo-dydaktyczne oraz osoby indywidualne. Realizowane tutaj warsztaty edukacji ekologicznej kierowane są do szerokiego grona odbiorców poczynając od przedszkolaków przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, studentów, na studentach uniwersytetu trzeciego wieku kończąc. Oprócz działalności edukacyjnej w ośrodku prowadzona jest także działalność usługowa: wynajem sal, organizacja szkoleń, imprez okolicznościowych, wynajem pokoi hotelowych, organizacja ognisk.

Kontakt:

Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi

Ostoja 10, 72-005 Przecław

e-mail: ostoja@zut.edu.pl lub ekoedukacja@zut.edu.pl

sekretariat: tel./fax 91 483 54 50 recepcja: tel./fax 91 483 47 22

www.oze.szczecin.pl

 

ENERGOROWERY

Przy pomocy rowerów zainstalowanych na specjalnych trenażerach dzieci i dorośli będą mogli na własne oczy przekonać się, czy siłą własnych mięśni można wyprodukować prąd. Ilość energii produkowanej podczas jazdy wyświetlana jest na bieżąco i stanowi świetną okazję do zdrowej, sportowej rywalizacji.

 

EKO-KREATYWNE WARSZTATY DLA DZIECI

Podczas ekologicznych warsztatów manualnych najmłodsi odwiedzający będą mogli stworzyć ciekawe pamiątki z różnych materiałów recyklingowych. Sprawdzimy czy da się zrobić coś z niczego, nauczymy się kreatywnie wykorzystywać materiały, których używamy na co dzień.

 

GRA W BIEDRONKI I ŻUCZKI

Ekologiczna wersja popularnej gry „kółko i krzyżyk” pozwoli małym i dużym na świetną zabawę.

 

PUNKT INFORMACYJNY

Osoby odwiedzające nasze stoisko będą miały okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną i usługową Ośrodka w Ostoi oraz wyposażeniem w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Dzięki mobilnemu zestawowi ogniw fotowoltaicznych będzie można zapoznać się z możliwością pozyskiwania energii elektrycznej ze Słońca.

ostoja

Znajdź nas na Facebooku

Organizator

Parafia Rzymskokatolicka  
pw. Św. Jakuba Apostoła

ul. św. Jakuba Ap. 1
70-543 Szczecin

Kierownik techniczny

Dorian Sierek – tel. 501 858 223 
kierownik@katedra.szczecin.pl

Koordynator

Bożena Kordykiewicz – tel. 503 588 078
bozena@sw-jakuba.pl

 

 

www.jarmarkjakubowy.pl

© 2016-2023 Wszelkie prawa zastrzeżone JARMARK JAKUBOWY

Projekt graficzny i realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin