Dodano: 02 lip 2016, 10:59
PROMOWANIE IDEI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI NA TERENIE WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO PODCZAS VIII EDYCJI JARMARKU JAKUBOWEGO
W tym roku po raz ósmy byliśmy organizatorami Jarmarku Jakubowego. Zgodnie z naszym zamysłem jest on wydarzeniem, które ma być pomostem między teraźniejszością a tradycją, ma przybliżać i propagować ginące zawody rękodzielnicze. Podczas tegorocznej edycji ponad trzystu wystawców zaprezentowało swoje tradycyjne wyroby rzemieślnicze.
Zmierzając do popularyzowania wiedzy o ginących zawodach, podkreślając unikalność sztuki ludowej, dawnych tradycji oraz historycznych sposobów wytwarzania produktów charakterystycznych dla różnych regionów Polski promujemy na naszym Jarmarku przede wszystkim rękodzielników.
Kultywowanie tradycji, promocja kulinarnego dziedzictwa regionu, wspieranie lokalnej produkcji żywności naturalnej, to również cele Jarmarku Jakubowego. W tym roku bardzo bogatą gamę produktów przedstawili zwiedzającym miodziarze. Na stoiskach można było kupić przeróżne rodzaje miodów, kitu, pyłku pszczelego oraz produktów wytwarzanych przy ich użyciu. Nie zabrakło także podhalańskich oscypków produkowanych zarówno z mleka owczego jak i z mleka owczego połączonego z mlekiem krowim. Wielkim powodzeniem cieszyło się wytwarzane według tradycyjnych receptur pieczywo kurpiowskie w tym chleb na liściu łopianu oraz sękacze i mrowiska charakterystyczne dla kuchni wschodniej. Odwiedzający mogli zakosztować wędlin, szynek produkowanych przez rzeźników według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie, jak
i wyrobów z gęsi czy też dziczyzny. Wiele osób skorzystało ze zdrowego, świetnie gaszącego pragnienie kwasu chlebowego.
Na tegoroczny Jarmark przybyli wystawcy z Ukrainy, Litwy, Gruzji, Azerbejdżanu, Turcji
z tradycyjnymi produktami ze swoich krajów w tym m.in. chałwami, kołaczami, baklawą, wędlinami i chlebem.
Na warsztaty prezentujące ginące zawody zaproszono osoby, które zajmują się m.in. garncarstwem, wyplataniem z wikliny, kowalstwem, zielarstwem, dmuchaniem szkła, czy też strzelaniem z łuku. Stanowiły one licznie odwiedzaną przez rodziny z dziećmi atrakcję Jarmarku. Podczas całego wydarzenia można było zdobyć wiedzę o poszczególnych zawodach, zobaczyć proces wytwarzania podpłomyków, czy też lizaków, spróbować sił przy kowalskim kowadle lub podczas produkcji zapachowych, ziołowych świec.
Ogromną radość nie tylko dzieciom sprawiły warsztaty garncarskie w wyniku których powstawały kubeczki, wazoniki, czy też świeczniki. Połączenie informacji o niezbędnych w gospodarstwie domowym garnkach z zabawą gliną to doskonały pomysł na ciekawe i pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Nowością tegorocznej edycji było dmuchanie szkła, które wprowadziło w zachwyt niejednego odwiedzającego.
Na Jarmarku prezentowali się także artyści ludowi, nie zabrakło zatem również wystawców porcelany, obrazów, czy rzeźb.
Ponadto odbyły się pokazy folklorystycznych zespołów ludowych.
Tegoroczny Jarmark Jakubowy odwiedziła znaczna ilość osób, co bardzo motywuje organizatorów do kontynuowania tego projektu. Wysoka liczba odwiedzających świadczy przecież o tym, że takie wydarzenie jest potrzebne i że już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych województwa zachodniopomorskiego.
Wszyscy odwiedzający Jarmark Jakubowy zostali poinformowani o dofinansowaniu wydarzenia przez Urząd Marszałkowski i objęcie patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Informacje te były przekazywane przy każdorazowej zapowiedzi kolejnego punktu programu przez konferansjera.
Urząd Marszałkowski w ramach finansowania organizacji Jarmarku Jakubowego partycypował w kosztach związanych z wynajęciem domków dla rzemieślników, małej sceny, krzeseł i stołów oraz organizacji warsztatów rzemieślniczych – garncarstwo, wikliniarstwo, dmuchanie szkła, wypalanie ceramiki.
Podczas Jarmarku Jakubowego prezentowane były nośniki reklamowe Pomorza Zachodniego – balony reklamowe, flagi reklamowe.