Dodano: 20 lip 2017, 16:57
Nowość na Jarmarku – obóz rzemieślników
Zapraszamy do obozu rzemieślników – od 20 do 23 lipca w godzinach 1.30 – 19.00 na placu Katedralnym
Zaprezentowane będą stoiska rzemieślników istotne dla każdej organizacji grodowej w okresie piastowskim. Zaproszeni rzemieślnicy to czołówka polskich odtwórców, zawodowo związana z popularyzacją historii. Postaci znane m.in. z filmów popularnonaukowych, oraz wszelkich publikacji popularyzujących historię.
Będzie można przyjrzeć się pracy:
Cieśli – Valery Zinkevich Białoruski rzemieślnik o ugruntowanej pozycji w świecie odtwórców wczesnego średniowiecza. Z wykształcenia kulturoznawca, zajmuje się wytwarzaniem m.in. ceramiki pradziejowej i średniowiecznej, wytwarzaniem instrumentów muzycznych oraz snycerką. Proponujemy Państwu pokaz wykorzystania rożnych technik obróbki drewna. Wykorzystanie w zależności od użytego gatunku. Obróbka drewna przy użyciu replik średniowiecznych narzędzi. Zinkevich pracował m.in. przy budowie skansenów w Wolinie, Biskupinie, Tokarni. Ogromna wiedza historyczna i etnograficzna w połączeniu z pogodnym usposobieniem sprawia, że Valery jest niezwykle istotnym uczestnikiem organizowanych przez nas festynów. Rzemieślnik na pokazy zabiera przykładowe prace, na miejscu pracuje na przywiezionej kłodzie, w czasie kilku dni tworząc nowe dzieło nawiązujące do historii i kultury wczesnego średniowiecza.
Rogownika – Łukasz Gackowski – Zawodowy archeolog stale współpracujący z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Specjalista od obróbki kości i poroża. Pracuje rekonstrukcjami narzędziami odtwarzając zabytki sprzed tysiąca lat. Znakomite przygotowanie merytoryczne oraz sympatia i otwartość rogownika sprawiają, że jego pokazy cieszą się niesłabnącą popularnością. Stoisko rogownicze to przykład pokazu skomplikowanego procesu od odnalezienia poroża do ukończenia biżuterii lub użytecznych przedmiotów. Gackowski demonstruje także obróbkę kości zwierzęcych. Zdradza tajemnice przygotowania tego niezwykłego materiału. Na jego stoisku można dowiedzieć się jak ręcznie rzeźbić skomplikowane wzory. Gackowski używa wyłącznie replik narzędzi i nanosi na kość wzory historyczne.
Farbiarki – Justyna Ludwińska – Zawodowy archeolog, specjalizuje się m.in. w farbowaniu tkanin dawnymi metodami. Pracuje używając replik glinianych naczyń. Farbuje przy własnoręcznie zebranych ziół. Pani Justyna obala mit szaro – burego średniowiecza. W niezwykle dużych garach wykonanych z gliny len i wełna zmieniają się w materiał o zaskakującej, często jaskrawej barwie. Rozbudowane stoisko, liczne przykłady użytych ziół i nasion, rozwieszone na stoiskach barwne tkaniny oraz barwniki gotujące się garach to wyjątkowy pokaz. Justyna Ludwińska realizowała pokazy m.in. w Wolinie i Biskupinie. W ubiegłym roku współtworzyła główny pokaz podczas XXI Festynu Archeologicznego „Biskupin Archeo Fashion Week”.
Rybaka – Michał Ostry Ostrowski. Odtwórca specjalizujący się w odtwarzaniu średniowiecznych narzędzi połowu, oraz technik pozyskania ryb. W ramach pokazu prezentuje także metody obróbki ryby; wędzenie, pieczenie, gotowanie, garbowanie rybich skór. Stoisko to rozciągnięte sieci, żaki, wiersze do połowu ryb. W obozie Ostrego można zobaczyć ryby suszone, przykłady ryb łowionych 1000 lat temu na terenie Polski. Ostrowski to jeden z nielicznych rzemieślników zajmujących się odtwarzaniem tego ciekawego zawodu. Pokazy realizował m.in. w Wolinie, Biskupinie, w wielu skansenach w Polsce, a także na zachodzie Europy m.in. Bergen, Sodekoping, Lillestrom, Borre. Wiedzę o średniowiecznych rybakach realizuje poprzez festyny, prelekcje, artykuły prasowe, programy telewizyjne. Jest również autorem książki o rybakach kujawskich „Nasze ryby”, oraz bloga dawnyrybak.wordpress.com
Tkaczki- Pokaz obróbki wełny od momentu dostarczenia surowego runa. Tkanie na krosnach pionowych, bardach, tabliczkach. Filcowanie, barwienie lnu i wełen naturalnymi metodami. Stoisko tkackie to liczne przykłady wykorzystania materiałów z których wykonywano ubrania, sakwy, a nawet żagle. Prezentujemy wytwarzanie materiału od momentu przędzenia nici przez różnorakie metody tkackie; od wykorzystania tkackich tabliczek, drewnianych bardek oraz krosien pionowych. Filcowanie to wykorzystanie surowej wełny traktowanej ciepłą wodą oraz mydlnicą lekarską – ziołem, które lata temu wykorzystywano do filcowania.
W ramach pokazu proponujemy również kuchnię średniowieczną, gotowanie w glinianych replikach średniowiecznych naczyń. Pokażemy również kuchnię bezgarnkową, czyli pieczenie mięsa w glinie. Będzie również możliwość wykonania podpłomyków przez dzieci.
Proponujemy również udział patrolu zbrojnego, wraz ze zbrojownią. Wojownicy będą mieli ze sobą repliki broni z epoki; tarcze, miecze, włócznie, topory, łuki, oszczepy, hełmy kolczugi.
Dzieci zaprosimy do stoiska zabaw dla dzieci gdzie będą mogły bawić się z naszymi animatorami. Proponujemy zabawy nawiązujące do średniowiecza: rzucanie kółkami do celu, łowienie rybek na wędkę. Przygotujemy również kolorowanki prezentujące stroje z epoki. To znakomita forma edukacji, która może zachęcić dzieci do zainteresowania historią średniowiecza i historią regionu.
Znakomitą formą popularyzowania historii są również przygotowywane przez nas inscenizacje. Proponujemy Państwu inscenizacje związane z średniowieczem.
Będzie to inscenizacja „Złodziej” oraz „Kowal – Stomatolog”. Inscenizacje opierają się na prawie i tradycji średniowiecza, a poprzez swoją formę angażują w zabawę publiczność.
Inscenizacja „Złodziej” to wspólna pogoń za złodziejem na terenie jarmarku, schwytanie winowajcy, sąd, oraz kaźń. Ponieważ złodziej będzie schwytany po raz pierwszy, karą będzie „klejmowanie”, czyli wypalenie znamienia.
Inscenizacja „Kowal – Stomatolog” nawiązuje do średniowiecznej higieny i lecznictwa, zgodnie z którą zęby usuwał kowal. Inscenizacja rozpoczyna się pojedynkiem wojowników w czasie którego jeden z nich jest „ranny” i trzeba mu usunąć ząb…
Serdecznie zapraszamy – nowość na jarmarku!