Dodano: 19 lip 2015, 16:24

Ciekawostki na Jarmarku 2015

Ciekawostki na Jarmarku 2015

Jarmark Jakubowy łączy ze sobą tradycję oraz współczesność, to promocja bogactwa zasobów naturalnych, wyrobów rękodzielniczych, produktów unikatowych.

O wyjątkowości Jarmarku Jakubowego nie stanowią wyłącznie kolorowe stragany wypełnione tradycyjnymi wyrobami ale przede wszystkim fascynujący ludzie, koncerty muzyki folkowej, kapel ludowych, kuglarzy i rzemieślników.

Formuła Jarmarku Jakubowego nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarków organizowanych corocznie przy okazji świąt kościelnych, będących miejscem wymiany dóbr, ale również miejscem spotkań ludzi. Na naszym Jarmarku historia przeplata się ze współczesnością, wiedza spotyka się z zabawą, tradycja z awangardą.

 

WYBRANE ATRAKCJE JARMARKU JAKUBOWEGO 2015

 

JARMARK REKODZIELNICZY

W Jarmarku weźmie udział około 220 wystawców, głównie z Polski, będzie również można rozsmakować się produktami z Bułgarii, Gruzji, Litwy, Ukrainy, Węgier. Jarmark to nie tylko handel, ale przede wszystkim prezentacja tradycji rękodzieła sztuki ludowej. Na straganach można będzie znaleźć min. rzeźbę z drewna, gliny, malarstwo ludowe, kosze z wikliny, haft, zabawkę ludową i wiele innych wyrobów.

Wśród bogatej oferty jarmarku odbędą się liczne warsztaty organizowane przez wystawców, między innymi: wypalanie ceramiki raku, pokazy garncarstwa, robienia kwiatów z maklesów, malowania na jedwabiu, dekupage, wikliniarstwo.

 

JARMARK EKOLOGICZNY

Przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie podczas VII Jarmarku Jakubowego w dniach 24,25,26.07.2015 r. zostanie utworzona EkoStrefa.

Problemy dewastacji środowiska i konieczności jego ochrony stanowią ważny element współczesnego świata. Powinny one zwracać uwagę wszystkich ludzi, a w szczególności młodych, u których należy wyrabiać poczucie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyją. W nasze zadanie zaangażujemy całe pokolenie, dzieci młodzieży i dorosłych mieszkańców. Chcemy aktywować ich do współpracy i przekazać ideę naszego zadania czyli propagowanie wiedzy o ochronie środowiska. Wiemy, że edukacja ekologiczna dotyczy wszystkich bez względu na wiek.

W EkoStrefie znajdziemy na pewno niepowtarzalną szansę do zdobycia wiedzy w sposób niestandardowy, jesteśmy przekonani, że nasze zadanie wzbudzi pozytywne emocje i utrwali zachowania sprzyjające zdrowiu, dobrym relacjom międzyludzkim i ochronie przyrody.

Do współpracy przy tworzeniu EkoStrefy organizator oraz WFOŚiGW w Szczecinie zaprosili między innymi:

  • Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Energii Odnawialnej w Ostoi
  • Stację Morską Uniwersytetu Szczecińskiego,
  • Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu
  • Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach
  • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie

 

TOEE na Jarmarku Jakubowym

Kilka słów o TOEE, czyli Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. TOEE to miejsce, gdzie bawiąc się zdobywamy nową wiedzę. Tutaj dzieci, młodzież i dorośli mogą w sposób interaktywny poznawać tajemnice przyrody i eksperymentować z naukami ścisłym. Działając na wszystkie zmysły, uruchamiając kreatywne myślenie przedszkolaki, uczniowie i ich opiekunowie biorą udział w zajęciach z biologii, fizyki, chemii, astronomii i ekologii. Odwiedzający Ośrodek w Zalesiu aktywnie uczestniczą w leśnych zajęciach terenowych, wycieczkach rowerowych, a także ogniskach.  Projekt realizowany jest przy współudziale Gminy Police, miasta Eggesin i Ogrodem Zoologicznym w Ueckermünde.

A co podczas Jarmarku Jakubowego?

Jakie zwierzęta możemy spotkać w lesie a jakie na łąkach? Czyje ślady możemy znaleźć na leśnych duktach i ścieżkach? Jakie właściwości ma ciekły azot? Odpowiedzi na te pytania będzie można odnaleźć odwiedzając namiot Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Instruktorzy z Zalesia przybliżą wiedzę z fizyki, chemii i przyrody. Na najbardziej dociekliwych i ciekawych świata czekają łamigłówki logiczne oraz przyrodnicze konkursy.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia EkoStrefy.

 

MUZYKA I KULTURA

Czyli coś dla ciała i ducha

Tegoroczny Jarmark Jakubowy ma bardzo szeroko rozwiniętą propozycję muzyczną. W dużym stopniu przyczynił się do tego Pan Ryszard Słowicki, organizator i producent wydarzeń, koncertów, wydawnictw płytowych. Zrealizował ponad 200 programów muzycznych  i felietonów kulturalnych. Kompozytor, instrumentalista, wokalista, poeta, dramaturg.

Założyciel i leader Cafe Rico. 

Z wielka przyjemnością zapraszamy na blok muzyczny w piątkowe i sobotnie popołudnie. Zagrają:

 

Rewir z Chojny

Kapela „REWIR” jest wielokrotnym laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Kapel Podwórkowych w Łobzie, jak również Ogólnopolskiego Przeglądu w Piotrkowie Trybunalskim. Ma na swym koncie wiele koncertów w całej Polsce, jak również za granicą: Niemcy, Wielka Brytania, Dania.

Początki tworzenia kapeli podwórkowej rozpoczęły się w 1994 roku pod nazwą „RAUT” a skład kapeli wielokrotnie się zmieniał. W 1998 roku kapela przemianowała się na kapelę podwórkową „REWIR” w skład której wchodzą: Emilian Gliszyc – akordeon, Piotr Karaczan – gitara akustyczna/wokal, Janusz Rusak – gitara basowa/wokal, Jan Choncel – bęben, instrumenty perkusyjne/wokal, Robert Górski – wokal. W repertuarze kapeli przewijają się utwory kapel warszawskich, lwowskich jak również własnych kompozycji.

 

Srebrzyści Akordeoniści

Kierownikiem zespołu jest Czesław Lewicki, człowiek, który ponad 48 lat przepracował w edukacji, jako nauczyciel muzyki. Przez 37 lat pracował w Filharmonii Szczecińskiej, a jego wszechstronne i aktywne oraz wieloletnie działanie na gruncie muzyki uhonorowane było wielokrotnie różnymi odznaczeniami, w tym otrzymał między innymi „Srebrny Krzyż Zasługi”, Medal Edukacji Narodowej”, Nagrody Dyrektora i „Prezydenta Miasta Szczecin”, Kuratora Zachodniopomorskiego oraz wiele innych.

Większość utworów wykonywanych przez zespół „SREBRZYŚCI AKORDEONIŚCI” opracowanych zostało w aranżacji Czesława Lewickiego. Zespół powstał w 2013 roku.

 

Przemysław Igiel

Przemysław Igiel – muzyk instrumentalista i kompozytor. Autor albumów „Jogging”, „Etheria” i „Osiem Snów”, utrzymanych w stylistyce electronic ethno dream. Od 2012 roku wraz z Ryszardem Słowickim współtworzy zespół Cafe Rico, do którego w 2014 r dołączył Maciej Marcinkowski. Dokonania Cafe Rico, gdzie Przemysław Igiel gra na bębnach conga i djembe, to płyta Pagal Nala wydana nakładem wydawnictwa Soliton, III nagroda na Hanza Jazz Festiwal 2014 w Koszalinie, III nagroda na festiwalu Mikołajki Folkowe 2014 w Lublinie oraz liczne koncerty. Przemysław Igiel jest również autorem książki – audiobooka pt „Wewnętrzny Ogród – droga do Wyższego Ja”, prowadzi także autorskie warsztaty rozwoju osobistego.

 

Sandra Jakubowiak

Sandra Jakubowiak – wokalistka, pedagog, socjolog. Związana z wieloma projektami muzycznymi, brała udział w wielu wydarzeniach, warsztatach teatralnych oraz wokalnych. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku wokalistyka jazzowa, Studia Wokalistyki Estradowej, Akademii Sztuki w Szczecinie na edukacji artystycznej ze spec. prowadzenie zespołów jazzowych i muzyki rozrywkowej z wokalistyką jazzową, a także Uniwersytetu Szczecińskiego. Obecnie związana jest z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. Juror konkursów wokalnych i teatralnych. Ukończyła również Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne w Katowicach. Pracuje jako instruktor wokalny do zajęć indywidualnych oraz grupowych. Wielokrotny pedagog na warsztatach wokalnych prowadzonych wraz ze znamienitymi pedagogami (min. Grażyną Łobaszewską). Obecnie bierze udział w kursie nowoczesnej techniki śpiewu International Vocal Teachers Mix (IVTOM).

 

Blue Bossa

Zespół Blue Bossa tworzą artyści, których łączy zamiłowanie do specyficznego rodzaju muzyki, jakim jest powstała w latach 60-tych ubiegłego wieku bossa nova. Połączenie brazylijskich rytmów i jazzu stworzyło niepowtarzalny gatunek muzyki – refleksyjny, często nostalgiczny w warstwie melodycznej, jednocześnie pełen życia i energii w warstwie rytmicznej, wypełniony przestrzenią oszałamiająco bogatej harmonii.

W repertuarze zespołu najważniejsze miejsce zajmują kompozycje A.C. Jobima, takie jak Desafinado, Garota de Ipanema czy Samba de Una Nota So, ale niezwykle ciekawym elementem są znakomite utwory dziś już nieco zapomnianych kompozytorów tego gatunku, takich jak Byrd, Barroso, Peixoto czy Silva. Przygotowując utwory muzycy dołożyli starań, aby jak najwierniej oddać klimat, charakter i brzmienie bossa novy (wzorcem są dokonania m.in. Stana Getza, A.C. Jobima, L. Bonfy), jednocześnie zachowując wyraźnie zaakcentowaną półnutkę indywidualizmu. Na koncertach Blue Bossa tworzy się bardzo specyficzny klimat. Obok pełnej lekkości i uroku bossa novy, usłyszymy gorące, podszyte dużą dawką energii samby. W dzisiejszym, pełnym pośpiechu i hałasu świecie, muzyka zespołu działa niezwykle kojąco, pozwala choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i przenieść w sferę doznań cokolwiek niematerialnych.

 

Szkoła bębnów Afrykańskich Pawła Sasima

Podczas Jarmarku Jakubowego zaprezentuje się grupa warsztatowa uczniów Pawła Sasima, nazwana roboczo: „Nauka gry na bębnach afrykańskich w Szczecinie”

Paweł Sasim z wykształcenia jest etnologiem a bębny afrykańskie są dla niego wspaniałą pasją, którą pragnie się dzielić. Początkujący pedagog, swoją przygodę z bębnami rozpoczął od dundunów i djembe na początku 2008r ucząc się od Piotra Burka, członka Czerwonego Drzewa, jednego z pierwszych polskich zespołów grających muzykę bębnów wzorowaną na tradycyjnej afrykańskiej. Również dzięki Piotrkowi dołączył do grupy Bloco Pomerania, gdzie pod okiem Rafała Krzanowskiego zgłębia od 2009 r techniki gry na surdo – basowym bębnie wykorzystywanym w ulicznej sambie rodem z Rio.

Jest jednym z założycieli grupy TOCOMALA (słowo zaczerpnięte ze słownika ludu Malinke, które oznacza podróż, dla członków grupy mentalną – muzyczną), która ma na celu skupianie aktywnych szczecińskich bębniarzy, zakochanych w zachodnio-afrykańskich rytmach. Przedstawiana przez nich muzyka to autentyczne schematy rytmiczne, wywodzące się z „Czarnego Lądu”, grane na tradycyjnych instrumentach. Dzięki niej starają się chociaż w części przybliżyć słuchaczom dynamikę i żywiołowość jednej z najstarszych kultur świata.

W 2011r podjął naukę u Leszka Wiszniewskiego, jednego z największych autorytetów w dziedzinie bębnów afrykańskich w Polsce, z którym od 2012 r współtworzy zespół Afrique Sogue (Słońce Afryki), prezentujący tradycyjne pieśni (M’mharry Sylla z Gwinei), muzykę bębnów oraz taniec afrykański (Justyna Kozłowska).

Od początku 2013 roku prowadzi cykliczne warsztaty z gry na bębnach afrykańskich w Szczecinie. Od 2014 roku zasila także szeregi zespołu Sambal, najstarszego w Polsce zespołu grającego sambę, pionierów tego gatunku w naszym kraju.

 

Kukua Djembe

Zespół Kukua Djembe to grupa osób zafascynowanych tradycją oraz kulturą bębnów Djembe z zachodniej Afryki.

Grupa istnieje już nie jedną i nie dwie chwile, i nie raz i nie dwa zagrali na bębnach w nie jednym miejscu.

Zespół w swoim instrumentarium używa bębnów Djembe oraz dwu membranowych bębnów dun dun

Pochodzi ze Szczecina i stacjonuje w szkole tańca Milagro gdzie odbywają się zajęcia z gry na bębnach Djembe dla początkujących.

 

Sahiba Disy

Sahiba Disy – szczecińska grupa pasjonatek tańca orientalnego a w szczególności jego tribalowej formy. Powstała w 2012 roku z grupy dziewczyn, które w miejscowym środowisku poszukiwały innych form tańca orientalnego. Zespół ma na koncie liczne pokazy na scenie lokalnej oraz na ogólnopolskich imprezach orientalnych. Celem jest promowanie stylu tribalowego na Pomorzu, współpraca z innymi zespołami oraz tancerkami orientalnymi oraz przede wszystkim dobra zabawa. Zespół ma na koncie liczne pokazy-improwizacje na różnego rodzaju imprezach orientalnych w kraju i za granicą. Brał udział m.in. w Big Belly Dance Night w Uckermunde u boku znanych niemieckich gwiazd sceny orientalnej jak Zadiel czy Cleopatra. Uczestniczył również w kilku edycjach wieczoru orientalnego w Blue Note w Poznaniu. Prowadził autorską imprezę orientalną w restauracji Aramia w Szczecinie Exotic Oriental Dance. Co roku na zaproszenie organizatorów prezentuje ATS podczas Pikniku nad Odrą oraz na Jarmarku Jakubowym.

 

DLA CIEKAWYCH KRÓTKI OPIS TAŃCA

American Tribal Style, potocznie nazywany ATS-em – nowoczesny styl tańca orientalnego a zarazem najstarsza forma tribalu, stworzony oraz spopularyzowany przez amerykankę Carolenę Nericcio (czyt. Karolenę Nerikio) uczennicę legendarnej Jamili Salimpour (czyt. Dżamili Salimpur). Polega na zbiorowej improwizacji prowadzonej przez liderkę, która decyduje o jej przebiegu, dając grupie sygnały czytelne tylko dla tancerek, co stwarza złudzenie choreografii. Funkcję lidera może przejąć każda z tancerek i w czasie występu zdarza się to zwykle kilkakrotnie. Taniec ten jest współczesną adaptacją kultur krajów Bliskiego Wschodu i zawiera elementy egipskiego gawazee (czyt. gawazi), indyjskiego kathaku (czyt. kataku), odissi oraz hiszpańskiego flamenco. ATS prezentuje siłę, dumę, odwagę kobiet.

 

Szkoła Tańca Milagro

Szkoła Tańca Milagro (www.milagro.pl) powstała 10 lat temu. Specjalizuje się w nauczaniu technik orientalnych (flamenco, taniec brzucha) oraz prowadzi kursy tańca jazzowego, towarzyskiego oraz zumby. W ofercie również nauka gry na bębnach afrykańskich djembe. Zajęcia są prowadzone przez profesjonalnych instruktorów z długoletnim doświadczeniem.

W tym niezwykłym przekazie słychać wpływy arabskie, orientalne i cygańskie. Większość ekspertów uważa, że korzenie flamenco sięgają XV wieku, gdy Cyganie przybyli tu z Indii przez Egipt i wschodnią Europę.Taniec, śpiew i muzyka flamenco wyraża różne stany emocjonalne: smutek, gniew, zazdrość, tęsknotę, miłość, stratę, niesprawiedliwość. Ogniste rytmy i sprzężenie z publicznością mają na celu osiągnięcie duende czyli ducha, istoty flamenco.

Zaprosiliśmy również na scenę najmłodszych, wystąpi Teatr Tańca prowadzony przez Agnieszkę Dolecką działający przy Teatrze Lalek Pleciuga.

Agnieszka Dolecka – tancerka, choreograf, nauczyciel tańca. Przygodę z tańcem zaczęła w wieku 3 lat, zawodowo na scenie spędziła 19 lat….i tańczy do tej pory – ucząc i przekazując doświadczenie innym, młodym tancerzom i wielbicielom tańca.
W każdym drzemie piękno, które można obudzić tańcem, a taniec to pasja dająca nam siłę i ukazująca nas takimi jakimi jesteśmy naprawdę!
ZAPRASZAMY WIĘC – TAŃCZCIE RAZEM Z NAMI!!!

Podczas Jarmarku Teatr Tańca zabierze wszystkich w taneczną podróż statkiem szalonej Pippi Pończoszanki. Zawita na wyspie porośniętej dżunglą a tam Małe Lewki, uciekają przed swoją starą biedną nauczycielką, aż krzyknąć się chce Mamma Mia!

A co dalej – zapraszamy a sami Państwo zobaczycie.

Pierwszy raz na Jarmarku Jakubowym III Szczeciński Festiwal Folkloru.

Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” w celu przybliżenia mieszkańcom naszego regionu autentycznych tańców narodowych i ludowych, przyśpiewek i muzyki ludowej, strojów, brzmienia instrumentów ludowych, postanowiło w dniu 25 i 26 lipca 2015 roku na scenie głównej Jarmarku Jakubowego (Plac Orła Białego) zorganizować III Szczeciński Festiwal Folkloru.

Gospodarzem III Szczecińskiego Festiwalu Folkloru jest Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”. W sobotę organizujemy I Ogólnopolski Przegląd Zespołów Ludowych, natomiast w niedzielę, wystąpi ZPiT „Szczecinianie” – jako gospodarz III SFF. Na wszystkie koncerty wstęp wolny!!!

 

Muzeum Narodowe w Szczecinie

W dniach 23–26 lipca 2015, podczas Jarmarku Jakubowego, Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza do Muzeum Historii Szczecina, przy ul. Księcia Mściwoja II 8 (Podzamcze)

Przez cztery dni Jarmarku będzie można bezpłatnie obejrzeć aktualne ekspozycje. W ramach działań towarzyszących odbędzie się kiermasz wydawnictw i pamiątek (między innymi z eksponatami z muzeum oraz widokami Szczecina).

 

Wystawy stałe:

  • „Dzieje Szczecina” – historia i kultura od czasów najdawniejszych do współczesności:
  • „Najstarsze karty z dziejów Szczecina”,
  • „Szczecin w czasach szwedzkich i pruskich, przemiany w mieście do końca XIX wieku”,
  • „Szczecin jakiego już nie ma”,
  • „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku”.

 

Wystawa czasowa:

  • „Julo Levin. Mosty odrzańskie”.

Godziny otwarcia Muzeum Historii Szczecina podczas Jarmarku Jakubowego 2015: czwartek, sobota – 10.00–18.00, piątek, niedziela – 10.00–16.00.

Siedzibą Muzeum Historii Szczecina jest gotycki Ratusz Staromiejski na Podzamczu, usytuowany w centrum najstarszej części miasta – pomiędzy Rynkiem Siennym i Rynkiem Nowym. Budynek, którego początki sięgają połowy XIII wieku, uzyskał gotycką formę z podcieniem i efektownymi szczytami oraz okazałą piwnicą z pięknymi sklepieniami gwiaździstymi na przełomie XIV i XV stulecia dzięki przebudowie przypisywanej Heinrichowi Brunsbergowi.

 

ROZMAITOŚCI

Z Drugiej Strony Lustra

Czy można rozsmakować się w jedzeniu ulicznym? Tym razem podczas Jarmarku Jakubowego, Z Drugiej Strony Lustra zaprasza na gourmet street food. Zachowujemy swoje zasady – tylko naturalne składniki, żadnych półproduktów, konserwantów i polepszaczy smaku, tyle że podane w prostej formie.

Chcemy pokazać inne oblicze ulicznego jedzenia, właśnie gourmet.

Zapraszam także na pokazy gotowania z Iwoną Niemczewską szefem kuchni i właścicielką Z drugiej strony lustra.

Znajdź nas na Facebooku

Organizator

Parafia Rzymskokatolicka  
pw. Św. Jakuba Apostoła

ul. św. Jakuba Ap. 1
70-543 Szczecin

Kierownik techniczny

Dorian Sierek – tel. 501 858 223 
kierownik@katedra.szczecin.pl

Koordynator

Bożena Kordykiewicz – tel. 503 588 078
bozena@sw-jakuba.pl

 

 

www.jarmarkjakubowy.pl

© 2016-2023 Wszelkie prawa zastrzeżone JARMARK JAKUBOWY

Projekt graficzny i realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin