Dodano: 31 lip 2015, 14:32

VII JARMARK JAKUBOWY – JARMARK RĘKODZIEŁA

Tegoroczny Jarmark Jakubowy to już VII edycja. Przeszło dwustu wystawców zaprezentowało na nim tradycyjne wyroby rzemieślnicze. Zamysłem organizatora od początku istnienia Jarmarku jest , aby zwiedzający kojarzyli to wydarzenie z tradycją, rękodziełem oraz historią.

Krzewiąc wśród społeczeństwa ideę popularyzowania i wiedzy o ginących zawodach, unikalności sztuki ludowej, dawnych tradycjach oraz potrawach regionalnych promujemy na naszym Jarmarku przede wszystkim rękodzielników.

Kultywowanie tradycji, promocja kulinarnego dziedzictwa regionu, wspieranie lokalnej produkcji żywności naturalnej, to również cele Jarmarku Jakubowego. W tym roku bardzo dużą gamę produktów przedstawili zwiedzającym rzeźnicy. Na stoiskach można było kupić przeróżne rodzaje kiełbas, boczków, wędlin czy pasztetów. Każdy z producentów miał własną recepturę, która przeważnie przechodziła w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Wyroby wszystkich wystawców produkowane są tylko według tradycyjnych metod bez stosowania żadnych substancji dodatkowych. Na tegorocznym Jarmarku nie zabrakło także tradycyjnych oscypków. Można było skosztować i kupić oscypki zarówno z mleka owczego jak i z mleka owczego połączonego z mlekiem krowim. Nie zabrakło również miodów, kitów oraz pyłku pszczelego, a także kwasu chlebowego, który cieszył się dużą popularnością choćby ze względu na to, że jest zdrowy i gasi świetnie pragnienie w upalny dzień. Wielu łasuchów mogło także skosztować tradycyjnych polskich wypieków takich jak np. sernik czy keks.

Na tegoroczny Jarmark przybyli wystawcy z Ukrainy, Litwy, Gruzji z tradycyjnymi produktami ze swoich krajów w tym m.in. chałwami, kołaczami, wędlinami i chlebem.

Na warsztaty prezentujące ginące zawody- zaproszono osoby, które zajmują się m.in. garncarstwem, wyplataniem z wikliny, kowalstwem, tkactwem, koronkarstwem. Stanowiły one licznie odwiedzaną zwłaszcza przez rodziny z dziećmi atrakcję Jarmarku. Na przykład na warsztatach rzeźbiarskich czy kowalskich można było zdobyć wiedzę o poszczególnych zawodach. Można było nawet samemu spróbować sił przy kowalskim kowadle, co cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Również warsztaty garncarskie przyciągnęły tłumy odwiedzających. Połączenie informacji o niezbędnych w gospodarstwie domowym garnkach z zabawą gliną to doskonały pomysł na ciekawe i pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

Na Jarmarku prezentowali się także artyści ludowi, nie zabrakło zatem również wystawców porcelany, obrazów, czy rzeźb.

Ponadto odbyły się pokazy muzycznej Twórczości Ludowej. W tym celu zorganizowano Festiwal Muzyki Ludowej, na który zaproszono także Koła Gospodyń Wiejskich, które zaprezentowały się w swoich pięknych, kolorowych strojach regionalnych.

Tegoroczny Jarmark Jakubowy odwiedziła rekordowa ilość osób, co bardzo motywuje organizatorów do kontynuowania tego projektu. Wysoka liczba odwiedzających świadczy przecież o tym, że takie wydarzenie jest potrzebne i że już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych województwa zachodniopomorskiego.

Znajdź nas na Facebooku

Organizator

Parafia Rzymskokatolicka  
pw. Św. Jakuba Apostoła

ul. św. Jakuba Ap. 1
70-543 Szczecin

Kierownik techniczny

Dorian Sierek – tel. 501 858 223 
kierownik@katedra.szczecin.pl

Koordynator

Bożena Kordykiewicz – tel. 503 588 078
bozena@sw-jakuba.pl

 

 

www.jarmarkjakubowy.pl

© 2016-2023 Wszelkie prawa zastrzeżone JARMARK JAKUBOWY

Projekt graficzny i realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin